Obecnie ogromna większość mieszkań jest kupowana jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych lub w ich początkowej fazie. Wpływ na to zjawisko ma sporo czynników: chęć wyboru najodpowiedniejszego lokalu, atrakcyjne zniżki dla pierwszych kupujących, ochrona prawna nabywców i – a może przede wszystkim – rosnąca wiarygodność deweloperów. Jak wybrać dewelopera, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto?
Zaufanie nabywców odgrywa kluczową rolę w ich decyzjach zakupowych – szczególnie w sprawach tak poważnych, jak zakup mieszkania. Wybór wiarygodnego dewelopera pozwala zminimalizować ryzyko inwestycyjne, otrzymać mieszkanie w idealnym stanie technicznym i wizualnym, a także sprawniej dochodzić swoich praw w razie ewentualnych niedociągnięć.
Staż w branży
Długa obecność na rynku mieszkaniowym to jeden z lepszych wyznaczników wiarygodności dewelopera. Świadczy o jego rentowności i umiejętności zarządzania nieruchomościami. Wieloletnie doświadczenie oznacza także sieć sprawdzonych wykonawców, dzięki którym może szybko i sprawnie oddawać do użytku mieszkania w idealnym stanie technicznym. – Działamy na wrocławskim rynku od ponad 20 lat. Do tej pory oddaliśmy do użytku 21 inwestycji oraz ponad 3600 lokali mieszkalnych i handlowo-usługowych. Mogę śmiało stwierdzić, że w tej branży wiarygodność to podstawa. Zaufanie klientów zdobywaliśmy rok po roku, oddając mieszkania spełniające ich oczekiwania – odnośnie do stanu lokalu, wykończenia budynku i zagospodarowania terenu – wyjaśnia Jakub Orski, pracownik działu sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A.
Liczba i różnorodność inwestycji
Kolejnym wyznacznikiem dobrego dewelopera jest liczba i rodzaj postawionych budynków. Bogata historia ukończonych inwestycji, zróżnicowanych pod względem wielkości, typu i standardu składa się na bogate doświadczenie i zwiększa szansę, że kolejne osiedle mieszkaniowe również zakończy się sukcesem. Warto też zwrócić uwagę na liczbę inwestycji zrealizowanych w danym mieście, co może mieć wpływ na sprawność poruszania się po lokalnym rynku i znajomość dobrych podwykonawców.
Certyfikaty, nagrody i rankingi
Warto sprawdzić firmę pod kątem przyznanych jej certyfikatów, nagród i obecności w szanowanych rankingach, takich jak „Gazele Biznesu” czy „Diamenty Forbesa”. Oczywiście ich brak nie przekreśla dewelopera, ale uznanie innych instytucji jest elementem wiarygodności, świadczy o sposobie pracy i wynikach finansowych. Rzetelność firmy poświadcza także Certyfikat Dewelopera, przyznawany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa.
Zrzeszenia
Przed podpisaniem umowy mieszkaniowej warto sprawdzić, czy deweloper jest zrzeszony w Polskim Związku Firm Deweloperskich (PZFD). Jest to organizacja branżowa działająca od 14 lat i skupiająca ponad 120 firm z całego kraju. Jej członkowie zobowiązują się przestrzegać Kodeksu Dobrych Praktyk, który reguluje prawa i obowiązki w relacji z nabywcą.
Zakup mieszkania to znaczący wydatek i często decyzja na wiele lat. Wiąże się on ze sporym stresem i ryzykiem inwestycyjnym. W przypadku zakupu lokalu z rynku pierwotnego, wybór wiarygodnego dewelopera pozwala zminimalizować oba te czynniki i cieszyć się z nieruchomości zgodnej z podpisaną umową deweloperską.
Kontakt dla mediów: Publicon Sp z o.o. Martyna Młynarczyk, PR Executive m.mlynarczyk@publicon.pl +48 784 459 852