Czy odpowiedzią na niego może być innowacja technologiczna? Firma Startup Development House udowodniła, że jest to jak najbardziej możliwe. Co istotne, aby stworzyć to nowoczesne rozwiązanie nie są potrzebne duże zasoby, ani też długi czasu realizacji. Agile management, czyli zwinne podejście – to klucz do sukcesu.
Wystarczą dwa tygodnie do stworzenia innowacyjnego rozwiązania
Za stworzenie aplikacji mobilnej, której zadaniem jest walka z pandemią koronawirusa odpowiada Startup Development House. Z prośbą o jej opracowanie zgłosiła się do nich firma z Nigerii Grace Lake Partners (GLP). Kluczem do sukcesu w walce z COVID-19 jest zminimalizowanie gromadzenia się wielu osób w jednym pomieszczeniu. Koronawirus ma ogromne pole do działania także wówczas, kiedy się przemieszczamy. W przeciwdziałaniu temu ma pomóc aplikacja SocialHealth . W jaki sposób? Otóż umożliwia ona zdalne zaaranżowanie wizyty lekarskiej, odbycie wideorozmowy, a następnie wystawienie cyfrowej recepty. To pierwsza tego typu aplikacja w Nigerii. Okazuje się, że stworzenie tego innowacyjnego rozwiązania jest możliwe w zaledwie dwa tygodnie! Wystarczyło tak niewiele czasu, aby zostało ono wdrożone produkcyjnie.
Klucz do sukcesu: elastyczne podejście
Trzeba przyznać, że nowa aplikacja została stworzona w rekordowo krótkim czasie, który dla wielu byłby po prostu nieosiągalny. W końcu samo projektowanie, a następnie wdrożenie jest nie lada wyzwaniem. Sekret tego sukcesu tkwi przede wszystkim w doświadczeniu w kreowaniu rozwiązań IT dla startupów. Mowa głównie o dokładnym rozpoznaniu potrzeb danego klienta, a następnie szybkim wcielaniu ich w życie. W praktyce oznacza to prototypowanie, jak również użycie właściwych technologii. Na czym właściwie polega innowacja? Otóż przede wszystkim na skupieniu się na tym, co jest dla użytkowników najbardziej istotne. Kolejnym krokiem jest stworzenie pierwszego prototypu, aby potem móc wybrać możliwie jak najprostsze rozwiązanie. W tym konkretnym przypadku priorytetem dla klienta był szybki czas wytworzenia aplikacji oraz jej dostępność zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy. Dopiero na drugim znalazł się jej design.
Szybkość i dostępność w pakiecie z bezpieczeństwem
Nowej aplikacji nie trzeba pobierać ze sklepu Google Play czy App Store. Jest zaliczana do typu Progressive Web App (PWA), więc z powodzeniem dostępna z poziomu przeglądarki. Co istotne, działa ona dobrze nawet w przypadku słabego łącza internetowego. Wystarczyły dwa tygodnie, aby powstało rozwiązanie, które jest nie tylko funkcjonalne, ale także w pełni bezpieczne. Wszystkie z połączeń, a także dane pacjentów są szyfrowane. Zadbano także o to, aby sam proces polegający na rejestracji lekarzy oraz pacjentów bez podawania objawów, a ponadto planowanie wizyt, bądź też przepisywanie leków, był możliwie jak najbardziej uproszczony.
Bardzo istotne jest także to, że Startup Development House podczas tworzenia aplikacji, wziął także pod uwagę specyficzne wymagania obowiązujące w Nigerii. Mowa o tym, że podpis lekarza, musi się znaleźć na e-recepcie. Firma spełniła wszystkie oczekiwania zleceniodawcy bazując na swoim doświadczeniu we wdrażaniu innowacji w korporacjach.
Pandemia, a cyfrowe innowacje Sytuacja zdrowotna w Nigerii jest obecnie bardzo poważna. To kraj, który musi sprostać nie tylko pandemii koronawirusa, ale także walczyć z wieloma innymi chorobami zakaźnymi. Jednym z działań jest właśnie niedopuszczenie do sytuacji, w których w przychodniach znajdują się pacjenci, którzy nie wymagają bezpośredniej pomocy.
Koronawirus jest bardzo wymagającym przeciwnikiem. Wymusza zarówno na rządach państw na całym świecie, jak również na przedsiębiorcach zastosowanie innowacyjnych rozwiązań i takiego właśnie podejścia do wszelkich związanych z nim problemów. Jednymi z działań jest wprowadzenie zdalnej pracy, jak równie organizacja telewizyt lekarskich. Nie
są to jednak jedyne trendy. Trzeba jasno powiedzieć, że zdecydowanie łatwiejszą sytuację mają te podmioty gospodarcze, które jeszcze przed pandemią zainwestowały w transformację cyfrową. Te są o wiele bardziej przygotowane na walkę z tym światowym kryzysem. Bo przecież pandemia nie uderzyła jedynie w służbę zdrowia, ale także inne gałęzie gospodarki takie jak handel, usługi finansowe czy też gastronomię. Dla pozostałych decydujące znaczenie ma czas, szybkie działanie, dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie dobrych decyzji oraz nawiązanie współpracy z partnerem, który wraz z nimi stanie na wysokości zadania i opracuje taką koncepcję produktu, która umożliwi szybkie powstanie prototypu, a następnie z powodzeniem wdroży gotowe rozwiązanie IT.
Czym się kierować przy wyborze partnera biznesowego?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze partnera? Tak, jak najbardziej można to pytanie skojarzyć z ofertą matrymonialną, ponieważ właśnie z partnerem IT także można związać się na długo. Oczywiście, to wszystko zależy od potrzeb. Co więc należy wziąć pod uwagę?
- Portfolio – tutaj kłania się w pas tak zwany due diligence, czyli sprawdzenie, jakie projekty zrealizował potencjalny partner. Nie bez znaczenia pozostają także opinie klientów. Dobry partner technologiczny to taki, który pracował już zarówno ze start-upami, jak i dużymi firmami. Nie ma więc problemu z łączeniem szybkich metod realizacji projektów cyfrowych wraz ze stale rosnącymi biznesowymi potrzebami swoich klientów.
- Wykorzystywane metody zarządzania projektami – sytuacja na rynku jest obecnie bardzo dynamiczna. W tak zmieniającym się środowisku potencjalny partner musi umieć się odnaleźć, czyli być biegły we wszelkich wdrożeniach wykorzystując nowoczesne technologie, na przykład Agile, Scrum. Takie działanie daje gwarancję na to, że otrzymamy projekt zgodnie z założeniami finansowymi, a także w ustalonym terminie.
- Zespół i znajomość nowoczesnych technologii – zespół specjalistów: developerów,strategów produktowych, product designerów, project managerów i testerów Quality Assurance – to taki fundament, który gwarantuje partnerowi szybkie i kompleksowe wdrażanie rozwiązań cyfrowych. Dobry partner jest skierowany na potrzeby klienta, to właśnie od nich uzależnia rozwiązania technologiczne. Na ich powodzenie składa się połączenie wszystkich kompetencji wspomnianych specjalistów w jednej, zgranej drużynie.
- Doświadczenie w projektach zagranicznych – to bardzo ważny aspekt, który powinniśmy wziąć pod uwagę. To oznacza, że partner jest w stanie łączyć komunikację i nacisk na bezpieczeństwo systemu wraz ze zwinnym podejściem. Możemy także liczyć na to, że efektywnie pracuje w formie zdalnej, która w obecnych czasach stanowi gwarancję i wzasadzie warunek do tego, aby projekt został zrealizowany (ciągłość pracy).Obecna sytuacja na świecie wymaga odejście od tradycyjnego modelu wdrożeń IT, których wdrożenie wymaga dużo czasu. Mowa o robionych pod tak zwaną “specyfikację”. Nieuniknione jest zastąpienie ich szybkim prototypowaniem i wdrażaniem sprawdzonych z użytkownikami rozwiązań cyfrowych. Teraz liczy się szybka pomoc klientowi i ustalenie jego potrzeb, a następnie błyskawiczne i sprawne działanie. To zdecydowanie ważniejsze niż tworzenie długich linijek kodu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, napisz do nas.
Cezary Zbierzchowski
Innovation Manager w Startup Development House