pamięć RAM do laptopa
pamięć RAM do laptopa

Im większa pamięć RAM w laptopie, tym lepiej. Przynajmniej w teorii, bowiem wiadomo, że nie wszyscy użytkownicy komputerów potrzebują bardzo obszernej pamięci. Generalnie jednak większy RAM wiąże się z większą wydajnością urządzenia, a także szybszą i płynniejszą pracą, co pozytywnie przekłada się na możliwości komputera. Czy w takim razie warto rozbudowywać RAM w laptopie?

Rozbudowujemy pamięć RAM do laptopa

Zanim kupisz nową pamięć RAM do laptopa, rozważ dwie kwestie – po pierwsze, czy w ogóle potrzebujesz nowego RAMu, a po drugie – czy wiesz, jaka pamięć będzie najlepsza. Na początek odpowiedzmy na pierwsze pytanie.
Po czym poznać, że należy zwiększyć RAM w laptopie? Przede wszystkim wtedy,  gdy obserwujesz, że urządzenie wszelkie procesy wykonuje zbyt wolno, a obsługa bardziej zaawansowanych aplikacji staje się problematyczna. Mogło się zdarzyć, że podczas zakupu laptopa źle oszacowałeś swoje potrzeby i wymagania lub z biegiem czasu się one zwiększyły. Z drugiej strony, może z biegiem lat to sam komputer przestał odpowiadać wymaganiom nowszych gier lub programów. Wybierając pamięć RAM do laptopa, zorientuj się, czy Twój komputer ma system 32- czy 64-bitowy, czy pamięć jest odpowiednia dla laptopów (powinna być SO-DIMM) i jaka jest częstotliwość taktowania pamięci. Zwróć także uwagę na standard pamięci – tutaj można trafić na DDR2, DDR3, DDR4 lub nowość na rynku, czyli RAM SO-DIMM DDR 5.

Co to jest RAM SO-DIMM DDR 5?

Pamięć RAM DDR5 to kolejna generacja pamięci Random-Access Memory – pamięci, która jest niezbędnym elementem każdego urządzenia, wykonującego obliczenia – komputera stacjonarnego, laptopa, smartfonu czy tabletu. Pamięć DDR 5 RAM na rynku zadebiutowała jesienią 2021 roku, oferując wiele ulepszeń względem swojej poprzedniczki, czyli czwórki. Pamięć RAM DDR5 cechuje się przede wszystkim większą gęstością i przepustowością pamięci RAM względem czwórki, a jednocześnie oferuje mniejsze niż ona zużycie energii. Dla porównania – DDR4 posiada gęstość na poziomie 16 GB, natomiast w przypadku DDR 5 RAM jest mowa już o 64 GB. W jednym module DDR5 wykorzystuje się zatem mniej chipów niż w DDR4 przy zachowaniu tej samej pojemności.

RAM DDR5 – zalety

Jakie zalety względem swojej poprzedniczki oferuje pamięć RAM DDR5? Kostki pamięciowe nowej generacji mogą się pochwalić przede wszystkim wysokim taktowaniem pamięci, co przekłada się na niezawodną i płynniejszą pracę komputera nawet przy wykonywaniu skomplikowanych operacji. Tym samym laptop podczas pracy pobiera mniej energii i mniej się nagrzewa – jest zatem mniej podatny na zawieszenia i skrócenie żywotności.

Pamięć RAM DDR5 – czy warto kupić?

Jeżeli zastanawiasz się nad rozbudową pamięci RAM w laptopie, DDR5 z pewnością jest warta rozważenia. Kupisz ją między innymi w sklepach internetowych, takich jak Esus-IT na stronie https://www.esus-it.pl/. Pamiętaj jednak, że póki co pamięć RAM generacji DDR5 może być stosunkowo droga. Jeżeli jednak wyższa cena nie jest dla Ciebie problemem, zakup DDR5 będzie dobrą opcją.