pamięć RAM do laptopa
pamięć RAM do laptopa

Im większa pamięć RAM w laptopie, tym lepiej. Przynajmniej w teorii, bowiem wiadomo, że nie wszyscy użytkownicy komputerów potrzebują bardzo obszernej pamięci. Generalnie jednak większy RAM wiąże się z większą wydajnością urządzenia, a także szybszą i płynniejszą pracą, co pozytywnie przekłada się na możliwości komputera. Czy w takim razie warto rozbudowywać RAM w laptopie?

Rozbudowujemy pamięć RAM do laptopa

Zanim kupisz nową pamięć RAM do laptopa, rozważ dwie kwestie – po pierwsze, czy w ogóle potrzebujesz nowego RAMu, a po drugie – czy wiesz, jaka pamięć będzie najlepsza. Na początek odpowiedzmy na pierwsze pytanie.
Po czym poznać, że należy zwiększyć RAM w laptopie? Przede wszystkim wtedy,  gdy obserwujesz, że urządzenie wszelkie procesy wykonuje zbyt wolno, a obsługa bardziej zaawansowanych aplikacji staje się problematyczna. Mogło się zdarzyć, że podczas zakupu laptopa źle oszacowałeś swoje potrzeby i wymagania lub z biegiem czasu się one zwiększyły. Z drugiej strony, może z biegiem lat to sam komputer przestał odpowiadać wymaganiom nowszych gier lub programów. Wybierając pamięć RAM do laptopa, zorientuj się, czy Twój komputer ma system 32- czy 64-bitowy, czy pamięć jest odpowiednia dla laptopów (powinna być SO-DIMM) i jaka jest częstotliwość taktowania pamięci. Zwróć także uwagę na standard pamięci – tutaj można trafić na DDR2, DDR3, DDR4 lub nowość na rynku, czyli RAM SO-DIMM DDR 5.

Co to jest RAM SO-DIMM DDR 5?

Pamięć RAM DDR5 to kolejna generacja pamięci Random-Access Memory – pamięci, która jest niezbędnym elementem każdego urządzenia, wykonującego obliczenia – komputera stacjonarnego, laptopa, smartfonu czy tabletu. Pamięć DDR 5 RAM na rynku zadebiutowała jesienią 2021 roku, oferując wiele ulepszeń względem swojej poprzedniczki, czyli czwórki. Pamięć RAM DDR5 cechuje się przede wszystkim większą gęstością i przepustowością pamięci RAM względem czwórki, a jednocześnie oferuje mniejsze niż ona zużycie energii. Dla porównania – DDR4 posiada gęstość na poziomie 16 GB, natomiast w przypadku DDR 5 RAM jest mowa już o 64 GB. W jednym module DDR5 wykorzystuje się zatem mniej chipów niż w DDR4 przy zachowaniu tej samej pojemności.

RAM DDR5 – zalety

Jakie zalety względem swojej poprzedniczki oferuje pamięć RAM DDR5? Kostki pamięciowe nowej generacji mogą się pochwalić przede wszystkim wysokim taktowaniem pamięci, co przekłada się na niezawodną i płynniejszą pracę komputera nawet przy wykonywaniu skomplikowanych operacji. Tym samym laptop podczas pracy pobiera mniej energii i mniej się nagrzewa – jest zatem mniej podatny na zawieszenia i skrócenie żywotności.

Pamięć RAM DDR5 – czy warto kupić?

Jeżeli zastanawiasz się nad rozbudową pamięci RAM w laptopie, DDR5 z pewnością jest warta rozważenia. Kupisz ją między innymi w sklepach internetowych, takich jak Esus-IT na stronie https://www.esus-it.pl/. Pamiętaj jednak, że póki co pamięć RAM generacji DDR5 może być stosunkowo droga. Jeżeli jednak wyższa cena nie jest dla Ciebie problemem, zakup DDR5 będzie dobrą opcją.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here