Jak monitorować pracę w biurze?
Jak monitorować pracę w biurze?

W takim wypadku idealnym rozwiązaniem na Twoje problemy może być zamontowanie w biurze monitoringu. Pamiętaj jednak, że tego typu działanie objęte jest specjalnymi obostrzeniami, których musisz przestrzegać. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Kamera w pracy – co mówi o tym prawo?

Decydując się na podjęcie kroków mających na celu monitoring pracowników, musisz pamiętać o różnicy pomiędzy legalną kontrolą a naruszaniem ich dóbr osobistych. Prawo jasno określa powody, dla których można zamontować kamery w biurze czy fabryce. Należą do nich zwiększenie bezpieczeństwa pracowników, ochrona mienia, kontrola produkcji lub zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
Decydując się na monitoring pracowników, musisz być w stanie wykazać, że montujesz go właśnie z jednego z wyżej wymienionych powodów. Równocześnie jedyne co możesz nagrywać to obraz. Montaż kamery w pracy, która rejestruje także dźwięk, jest niedopuszczalny w świetle prawa, gdyż umożliwiałby podsłuchiwanie pracowników. Dotyczy to także rozmieszczania w biurze samych mikrofonów.
Przed montażem kamer lub kamery w pracy musisz także o tym fakcie poinformować swoich pracowników, a także przedstawić im cele, dla których przeprowadzana jest instalacja. Twoim obowiązkiem jest także powiadomienie o istniejącym monitoringu (na piśmie) nowo zatrudnione osoby.

Monitoring pracowników – przydatne urządzenia

Jeżeli spełnisz powyższe wymagania, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś przeprowadził montaż. Obecne rozwiązania technologiczne zapewniają mnóstwo wygodnych możliwości, dzięki którym monitorowanie miejsca pracy będzie dla Ciebie bardzo łatwe.
Do tego zadania nadadzą się równie dobrze większe modele naściennych kamer, jak i bardziej dyskretne egzemplarze. Sklepy z elektroniką oferują bardzo duży wybór w tej kategorii. Szczególnie godne polecenia są mini kamery, które można umieścić w taki sposób, by nie rzucały się w oczy (pamiętaj jednak, że pracownicy muszą być o nich bezwzględnie poinformowani). Ich główną zaletą obok małych rozmiarów, jest także to, że ich montaż jest bardzo prosty.
Obecnie dostępne w sprzedaży mini kamery zapewniają szereg dodatkowych i bardzo przydatnych funkcji. Wśród standardów w dobrej jakości urządzeniach można wymienić to, że można łączyć się z nimi poprzez sieć Wi-Fi w celu uzyskania podglądu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zawsze możesz trzymać rękę na pulsie.

Mini kamery – gdzie zakupić sprzęt?

Jeżeli postanowiłeś założyć w biurze monitoring pracowników, koniecznie postaw na sprzęt dobrej jakości. Bardzo ważne jest to, by zakupione przez Ciebie kamery nagrywały obraz w dużej rozdzielczości. Dzięki temu otrzymasz wyraźne nagrania, które w razie jakichkolwiek nieprzyjemności będą mogły zostać wykorzystane we właściwy sposób. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kamer w pracy i zapoznać z różnymi ich modelami, odwiedź sklep szpiegowski Enexus!