Najnowszy raport z marca 2024, zatytułowany „Trendy Zakupów Online i Mobilnych Wśród Młodych Polaków”, sporządzony na zlecenie MediaMarktSaturn Polska, ukazuje, że młodzi Polacy preferują zakupy w sieci. Według tego raportu, aż 86,2% z nich dokonuje zakupów online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnych przynajmniej raz w miesiącu [1].

Pokolenie Z wychowuje się w erze cyfrowej, gdzie nowoczesne technologie stanowią ich codzienność. Szybki dostęp do usług i informacji oraz korzystanie z udogodnień internetu to dla nich naturalne. Te nawyki przenoszą także na swoje oczekiwania wobec firm i marek. Firmy coraz częściej dostosowują się do tych oczekiwań, zmieniając swoją komunikację i oferowane rozwiązania. Młodzi konsumenci stają się coraz bardziej wpływowi na rynek, kształtując trendy na długie lata [1].

Pokolenie Z stawia na zakupy online, chcą unikać tłumów i kolejek!

W marcu 2024 agencja badawcza SW Research, na zlecenie MediaMarktSaturn Polska, przeprowadziła badanie na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków z pokolenia Z. Wyniki pokazały, że aż 86,2% młodych Polaków decyduje się na zakupy online lub w aplikacji mobilnej przynajmniej raz w miesiącu [2]. Jedynie 4,4% z tego pokolenia robi zakupy online raz na pół roku bądź jeszcze rzadziej [2].

Jakie produkty najczęściej kupują młodzi? Dominują kategorie takie jak odzież i obuwie (70,6%), bilety (50,5%), kosmetyki oraz produkty do pielęgnacji (44,8%), a także platformy streamingowe i treści rozrywkowe (41,9%). Elektronika oraz gadżety technologiczne także cieszą się popularnością, przy czym aż 40,4% młodych dokonuje zakupów w tych kategoriach przez Internet [1].

Snjezana Bandner, Prezeska MediaMarkt Saturn Polska, podkreśla: „Pokolenie Z to pierwsza generacja wychowana w całkowicie zdigitalizowanym środowisku. To oni zmieniają standardy pracy, oblicze handlu oraz inicjują nowe trendy. Są odważni i nie boją się wyzwań. Pokolenie Z, jeśli nie jest usatysfakcjonowane produktem, zmienia markę, nie przywiązuje się. Przede wszystkim ważne jest dla nich podejście do zrównoważonego rozwoju oraz wygoda” [1].

Z raportu wynika, że głównymi zaletami zakupów online i w aplikacjach mobilnych dla pokolenia Z są unikanie tłumów i kolejek (33,3%), możliwość porównywania cen (30%), szeroki wybór produktów (29,4%) oraz wygodny dostęp (29%) [1]. Rabaty oferowane online są również cenione, zwłaszcza przez kobiety (25,1%) [1]. Mężczyźni z tego pokolenia bardziej zainteresowani są wygodną formą dostawy (31,3%) [1].

Ważną funkcją dla młodych jest możliwość sprawdzenia dostępności produktu w ulubionym sklepie stacjonarnym. Jak pokazuje raport, aż 24,4% młodych Polaków oczekuje tej opcji w aplikacji mobilnej [1]. Dla młodych istotne są także dedykowane rabaty (39,6%), śledzenie przesyłki (36,8%), intuicyjny interfejs użytkownika (24,2%) oraz szybszy dostęp do produktów (20,9%) [1].

Snjezana Bandner podsumowuje: „Uważam, że bardzo przydatną i przyszłościową funkcją, wpływającą na wygodę zakupów, nawet w sklepie stacjonarnym możliwość skanowania produktów i sprawdzania ich cen, opisu, recenzji, a także opinii klientów w aplikacji mobilnej” [1]. Dodaje także, że trend zakupów online będzie dominującym sposobem na zakupy w przyszłości, ale nie spowoduje to eliminacji sklepów stacjonarnych. Ich funkcja może jednak ulec zmianie, stając się bardziej salonami wystawowymi, gdzie klienci mogą dotknąć produktu i przetestować go przed zakupem [1].

[1] Badanie na zlecenie MediaMarkt zostało przeprowadzone metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków, od 13 do 29 roku życia, zgodnie z rozkładem płci i wieku w dniach 5-7 marca 2024 roku. [2] Ibidem.