Czym się kierować przy wyborze smartwatcha?

Czym jest smartwatch?

Dla tych, którzy nie wiedzą czym są smartwatche – to inteligentne zegarki, posiadające dotykowy wyświetlacz, zamiast klasycznej tarczy zegarowej ze wskazówkami. Oprócz godziny, możemy na nim odczytać wiele innych informacji np. aktualną pogodę w danym mieście, powiadomienia z mediów społecznościowych czy smsy i e-maile, co sprawia, że staje się od prywatnym centrum dowodzenia.

Z naszego smartwatcha możemy korzystać w pełni po połączeniu go ze smartfonem, dlatego wybierając zegarek dla siebie, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę najpierw na model i system operacyjny naszego telefonu, by mieć pewność, że urządzenia będą ze sobą kompatybilne.

System operacyjny w smartwatchu

Wybierając model smartwatcha sprawdźmy z jakiego systemu operacyjnego korzysta. Zegarki z systemem Wear OS będą kompatybilne z urządzeniami opartymi zarówno na systemie Android jak i iOS, jednak w przypadku urządzeń Apple, warto zdecydować się na zegarek korzystający z systemu Watch OS. System ten występuje wyłącznie w zegarkach Apple Watch, które są najlepszym możliwym wyborem dla użytkowników telefonów iPhone.
Do wyboru mamy jeszcze zegarki Samsung z systemem operacyjnym Tizen, kompatybilne ze wszystkimi smartfonami oraz inne autorskie systemy operacyjne np. w przypadku niektórych zegarków sportowych.

Jaki wyświetlacz wybrać?

Ważny jest typ wyświetlacza, jego kształt oraz wielkość. To, jaki wybierzemy wyświetlacz, będzie miało wpływ nie tylko na jego wygląd i komfort używania, ale również na czas pracy. Większe i bardziej wymagające wyświetlacze będą zużywały więcej energii, a co za tym idzie – będziemy musieli częściej ładować nasz zegarek. Jeżeli chodzi o kształt zegarka, możemy zdecydować się na klasyczny, elegancki, okrągły kształt tarczy lub nowoczesny, prostokątny, który pozwala na optymalne wykorzystanie wyświetlacza.

Funkcje smartwatcha

Sprawdzając dostępne funkcje w wybranym modelu smartwatcha, powinniśmy zadać sobie pytanie, do czego będziemy wykorzystywali nasz inteligentny zegarek? Jeżeli prowadzimy aktywny tryb życia, na pewno zainteresują nas funkcje sportowe takie jak: licznik kroków, przebytego dystansu, spalonych kalorii, a także monitoring pulsu oraz parametry snu. Jeśli smartwatch ma być dla nas po prostu wygodnym i komfortowym gadżetem, zwróćmy uwagę na to, jakiego rodzaju aplikacje obsługuje. Przydatne mogą okazać się: prognoza pogody, kalendarz, media społecznościowe, aplikacja obsługująca SMS, w której możemy odpowiadać na wiadomości z poziomu zegarka np. dyktując treść wiadomości, sterowanie odtwarzaczem muzyki, odbieranie połączeń, GPS czy moduł NFC, dzięki któremu będziemy mogli płacić zegarkiem w sklepie.

Warto zwrócić uwagę na najnowsze modele Apple Watch, obsługujące wirtualną kartę eSIM,
dostępną od niedawna w ofercie Orange Flex. Po instalacji dodatkowej, wirtualnej karty SIM w Apple Watch, możemy korzystać z zegarka, jak z telefonu, nawet gdy jesteśmy daleko od swojego iPhona. Taka opcja, pozwala nam korzystać ze swojego numeru telefonu na innym urządzeniu i pozostać w kontakcie ze światem, gdy np. rozładuje nam się telefon.

Pamiętaj jednak o tym, że jeśli chcesz korzystać z karty eSIM na zegarku Apple Watch, musisz posiadać telefon iPhone (model 6 lub wyżej), z systemem iOS 12.2 lub nowszym oraz Apple Watch Series 5, 4 lub 3 (w opcji GPS + Cellular) z najnowszą wersją Watch OS. Usługa dostępna jest w Orange Flex.