Wynajem długoterminowy to jeden ze sposobów finansowania. Polega on na wydzierżawieniu środka trwałego na wskazany w umowie okres. Inwestowanie w zakup drogiego urządzenia nie zawsze jest możliwe i nie zawsze jest opłacalne. W różnych dziedzinach działalności gospodarczej istnieją specyficzne dla branży uwarunkowania ekonomiczne i technologiczne. Rolnictwo jest branżą, w której zapotrzebowanie na sprzęt oprócz innych uwarunkowań zależy od warunków pogodowych i klimatycznych.
Sprzęt rolniczy jest wysoko specjalistyczny i w związku z tym zakup wszystkich przydatnych urządzeń jest bardzo kosztowny. Specyfika tej branży powoduje, że w większości przypadków pogoda sprawia, że w określonym czasie na danym terenie wszyscy potrzebują tego samego sprzętu w tym samym momencie.
Nie można wtedy liczyć na pomoc sąsiedzką i krótkotrwały wynajem. Plony są zagrożone, bo nie ma czym zebrać. Idealnym wyjściem z sytuacji jest wynajem długoterminowy. Stanowi on alternatywę dla leasingu, więc każdy rolnik z uwzględnieniem specyfiki własnego gospodarstwa może wybrać lepszą dla siebie opcję.

Zalety długoterminowego wynajmu maszyn rolniczych

Podstawową zaletą wynajmu długoterminowego jest możliwość skompletowania niezbędnego w gospodarstwie sprzętu rolniczego bez konieczności jednorazowego wydatku bardzo dużej ilości gotówki. Wynajem długoterminowy cechuje:

● proste i szybkie załatwienie formalności,
● możliwość zawarcia umowy na dłuższy czas bez konieczności wykupu sprzętu,
● opieka serwisowa po stronie firmy wynajmującej, gwarantująca stałą gotowość sprzętu do pracy,
● w razie większej awarii możliwość uzyskania sprzętu zastępczego,
● ubezpieczenie maszyny,
● ochrona gwarancyjna, po stronie wynajmującego,
● brak wpływu na zdolność kredytową,
● określone comiesięczne raty,
● brak wysokiego wkładu własnego.

Ze względu na dużą różnorodność, stopień skomplikowania konstrukcji i związaną z tym rozpiętość cenową (np. kosiarka, a wielozadaniowy kombajn zbożowy) szczegółowe warunki wynajmu mogą się różnić w firmach zajmujących się wynajmem. Doceniając potencjał branży rolniczej, coraz więcej firm zaczyna działalność w finansowaniu zakupów w rolnictwie.
Proponują różne formy finansowania sektora rolniczego. Długoterminowy wynajem maszyn rolniczych na długo pozostanie liderem w branży wspieranym przez czołowych producentów maszyn i sprzętu rolniczego.

Jak wybrać partnera wynajmu długoterminowego?

Bardzo pomocne w wyborze partnera do długofalowej współpracy są Portale ogłoszeniowe jak przykładowo Oshare.pl (sprawdź kategorię Rolnictwo na stronie Oshare.pl: https://oshare.pl/417-rolnictwo). Na swoich stronach pomagają skojarzyć ze sobą firmy zajmujące się wynajmem i chętnych do zawarcia umów wynajmu lub leasingu. Branża
wynajmu maszyn rolniczych w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na tego typu usługi rozwija się w szybkim tempie. Klient ma wybór, dlatego warto przed zawarciem umowy przejrzeć kilka ofert i wybrać najkorzystniejszą. Dobrze jest związać się z firmą solidną, silną ekonomicznie, która ma jasne i proste warunki wynajmu.