W dniu 29 listopada 2016r., Minister Skarbu Państwa podwyższył kapitał zakładowy Spółki H. CEGIELSKI-POZNAŃ S.A. Stanowi to wypełnienie zapisów umowy, zawartej 18 listopada br. w ramach wsparcia niebędącego pomocą publiczną.

Umowa  przewiduje działania inwestycyjne o wartości  72.500.000 zł, z czego 50.750.000 zł to wsparcie MSP udzielone z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, a 21.750.000 zł to kwota udziału własnego Spółki.

Decyzja ta jest wyrazem dobrej zmiany w  polityce zarządzania i nadzoru nad majątkiem wspólnym. Skarb Państwa zaczął doceniać polskie przedsiębiorstwa i tworzyć  narzędzia do ich wspierania. Traktuje polskie firmy  jako  dobra narodowe, które pragnie  strzec jak źrenicy oka. Obecna  polityka  stawia na rozwój zamiast likwidowania, promowania swoich firm w świecie biznesu, w którym kapitał ma swoją narodowość.

H. Cegielski-Poznań to firma ze 170-letnią tradycją. Specjalizował się w produkcji maszyn parowych. Od dawna jest uznanym na całym świecie liderem jakości w sektorze dostawców silników i elektrowni diesela dużej mocy. Spółka słynęła z produkcji lokomotyw spalinowych i elektrycznych, a także silników okrętowych. Zapaść na rynku stoczniowym odbiła się również na H. Cegielski-Poznań, wymuszając zmiany w firmie i dołączenie do oferty nowych produktów, a także linii technologicznych.

Zaakceptowany przez Ministra Skarbu Państwa Biznesplan Spółki pomoże firmie wprowadzić  nowe technologie produkcyjne, uruchomić modernizację parku maszynowego, zwiększyć  ekspansję sprzedażową oraz umocnić jej pozycję rynkową. Działania te przełożą się również  na zwiększenie zatrudnienia.

„Powstrzymaliśmy wyprzedaż spółek i opróżnianie portfela Skarbu Państwa. Chcemy inwestować i zarabiać zamiast się pozbywać dóbr narodowych  –  powiedział Maciej Małecki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, podpisując w imieniu Ministra Skarbu Państwa akt notarialny w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Cegielski-Poznań. Jak podkreślił wiceminister – „Dzięki nowej inwestycji  H. Cegielski-Poznań S.A. ma szansę stanąć mocno na nogach. Ma  możliwość kontynuowania chlubnej, wypracowywanej przez lata, tradycji polskiej przedsiębiorczości i skuteczności w biznesie.”
źródło: mfp.gov.pl