Finansowa stabilizacja
4 kroki prowadzące do finansowej stabilizacji

Finansowa stabilizacja dla wielu dorosłych wydaje się marzeniem prawie tak odległym i niemożliwym do spełnienia jak zostanie gwiazdą rocka. Według Centrum Doskonalenia Umiejętności Finansowych Uniwersytetu George’a Washingtona i Fundacji na rzecz Edukacji Inwestorów FINRA, powołujących się na dane z przeprowadzonego przez fundację w 2018 r. badania umiejętności finansowych, zdecydowana większość osób (aż 60%) odczuwa niepokój, myśląc o pieniądzach. Wśród kobiet do takich obaw przyznaje się aż 65% badanych, z kolei wśród mężczyzn – 54%.

Finansowa stabilizacja – jak do niej dążyć?

Pozbycie się niepokoju związanego z myślą o pieniądzach nie jest proste. Nie można tak po prostu go wyeliminować, nadal żyjąc w ten sam sposób, który niegdyś powodował obawy finansowe. Co więc należy zrobić?
Finansowa stabilizacja wymaga przede wszystkim pozbycia się złych nawyków, które topią nasz budżet. Dopiero gdy miesięczne przepływy przez konto unormują się, można pomyśleć o gromadzeniu oszczędności, a to już pierwszy krok do ich pomnażania.
Zdobywanie wiedzy na temat dysponowania pieniędzmi i wykorzystanie jej do umiejętnego inwestowania to jeden ze sposobów zarzadzania niepokojem i budowania finansowej niezależności. Współczesny konsument ma olbrzymi wybór nowoczesnych, regulowanych, godnych zaufania cyfrowych platform inwestycyjnych. Jedną z nich jest np. Bitpanda. Powinniśmy jednak uważać i korzystać z nich w ten sposób, by nie nabawić się kolejnych zmartwień związanych z pieniędzmi. By do tego nie dopuścić, podajemy 4 wskazówki, które pomogą w osiągnięciu zamierzonych celów.

1. Finansowa stabilizacja poprzez kontrolę wydatków

To pewnie nieco banalna rada, niemniej wiele osób przyznaje, że zupełnie nie ma pojęcia, co się dzieje na ich kontach. Pieniądze pojawiają się i znikają (w większości przypadków częściej dzieje się to drugie), a my nie chcemy mierzyć się z widokiem naszego rachunku bankowego. Udajemy, że problem nie istnieje. Niestety brak wiedzy na temat salda swojego konta może przynieść tylko straty.
Analiza wydatków pozwala zrozumieć, co i dlaczego robimy z naszymi pieniędzmi. To z kolei umożliwia podjęcie działań mających na celu kontrolę budżetu. Jeśli poznamy rzeczywisty obraz i dynamikę naszych finansów, niepokój z nimi związany będzie mniejszy. Będziemy bowiem wiedzieli, od czego zacząć zmiany.
Dobrym pomysłem jest stworzenie dziennika wydatków. Dzięki niemu będziemy mogli stale rejestrować to, co dzieje się na naszym koncie. Sam dziennik to z kolei idealny punkt wyjścia do dalszej pracy nad finansowymi zwyczajami.

2. Analizuj swoje nawyki

Każdy z nas ma swoje zainteresowania, hobby i ulubione rzeczy, na które przeznacza jakąś część pieniędzy. Finansowa stabilizacja nie musi jednak zakładać wyeliminowania wydatków, które wiążą się z tym, co lubimy. By natomiast pozbyć się niepokoju związanego z budżetem, powinniśmy ustalić, czym konkretnie są te rzeczy, na które chętnie wydajemy pieniądze.
Znajomość finansowych nawyków i zrozumienie ich pomaga w określeniu, które z nich są naprawdę konieczne. Warto przemyśleć, na co chcemy przeznaczać swój budżet i jak dopasować do niego mniej lub bardziej zbędne wydatki. W ten sposób unikniemy niemiłych niespodzianek na koncie.

3. Zbuduj finansową „poduszkę” bezpieczeństwa

Gdy obmyślimy już dobrą strategię wyjścia z finansowego dołka, przyda się nam tzw. „poduszka” bezpieczeństwa. Są to po prostu środki odkładane na „czarną godzinę”, które pozwolą obniżyć poziom stresu związanego z pieniędzmi. Jak podpowiada Narodowy Bank Polski, takie oszczędności powinny wynosić sumę co najmniej trzech naszych miesięcznych wynagrodzeń. Taka kwota daje świadomość, że w przypadku kłopotów finansowych nie zostaniemy bez grosza.

4. Finansowa stabilizacja a inwestycje

Niskie stopy procentowe sprawiają, że oszczędzanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych w bankach jest zupełnie nieopłacalne. W takiej sytuacji dobrą decyzją mogą się okazać inwestycje i aktywa cyfrowe. Dzięki nim pokonujemy inflację i budujemy „poduszkę” bezpieczeństwa wspomnianą w punkcie 3.
Boom kryptowalut i otwarcie największych rynków kapitałowych dla drobnych inwestorów – to efekty cyfrowej rewolucji na rynku inwestycyjnym, z których możemy dziś korzystać, myśląc o zwiększaniu możliwości finansowych w przyszłości. Pamiętajmy jednak, by nabierać doświadczenia, korzystając z opcji dla początkujących. Na platformie Bitpanda funkcjonuje przykładowo Bitpanda Crypto Index, który pozwala automatycznie inwestować w zróżnicowane portfolio 5, 10 lub 25 kryptowalut. To doskonała opcja dla tych, którzy na razie nie orientują się w tym rynku.
W ramach oferty tego neobrokera można też połączyć Bitpanda Crypto Index z planem oszczędnościowym. Kwota, którą pierwotnie przeznaczamy do pomnażania, będzie automatycznie inwestowana przez dłuższy okres w różne aktywa. W ten sposób nawet będąc początkującym inwestorem wiemy, że za nasze pieniądze nabędziemy najlepsze kryptowaluty, bez wielkiego ryzyka i bez konieczności spędzania mnóstwa czasu na śledzeniu wykresów czy na korzystaniu z aplikacji.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here